Size bir telefon kadar yakınız
0212 438 15 38
Dil Seçin
tr

Baca Sistemleri

25.02.2022
113 görüntülenme
Baca Sistemleri

Baca Sistemleri

Baca sistemleri, yanma sonucu oluşan atık gazların en kısa yoldan bina dışına insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden atılmasını sağlamaktır. Bu nedenle baca seçimi çok önemlidir. İnsanlar kazan veya brülör seçiminde gösterdikleri özenin bir fazlasını baca seçiminde göstermelidir. Yanlış baca seçimi sonucu insanların hayatı tehlikeye girmekte, binada tahribatlar oluşmakta, yakıt sarfiyatı artmakta ve çevre zarar görmektedir. İstanbul baca sistemleri İmalatçı firma mutlaka TS EN 1856-1 standardına ve CE belgesine sahip olması firmaların üretim yeterliliği ve güvenirliliği açısından çok önemlidir.

(Endüstriyel bacalar) standardına göre uzman kişi veya kuruluşlar tarafından yapılmalı. Yanlış hesaplanmış baca çapları bacanın çekmemesi nedeniyle baca gazlarının ortama yayılması ile insan hayatının tehlikeye girmesine, aşırı çekmesi ise yakıt sarfiyatının ve çevre kirliliğinin artmasına neden olur.

Baca Sisteminin Önemi

Bacanın şekli basıncın doğru ayarlanmasını sağlayacaktır.  Baca sistemlerinin en önemli işlevi doğal hava çekimini sağlamalarıdır. Doğru yapılmış baca sistemi ortada bulunan kötü havayı ısı fark etmeksizin dışarıya atabilmelidir.  Bu şekilde işlev görmeyen bacalar sorun teşkil edecektir. Baca sistemleri basınç farklılıklarını absorde ederek, havayı dışarı gönderir. Böylece yaşanılan ortamın da sağlıklı olmasını sağlar.

Baca Sistemleri Ekipmanları

Baca sitemlerini oluşturan bazı parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar ile sistem daha güzel çalışır. Baca parçaları ise baca fanı, baca klapesi, baca susturucu gibi ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar ile baca sistemleri daha iyi çalışmaktadır. Baca sistemlerinin de bazı çeşitleri vardır. Örneğin tek cidarlı baca sistemleri vardır. Bu baca sistemleri paslanmaz çelik kullanılarak üretilmektedir. Bu yapıdaki bacaların montajı son derece basittir.

Çift cidarlı baca sistemleri ise binanın dış kısmına yapılan montajlarda tercih edilir. Paslanmaz çelik veya alüminyum malzeme kullanılarak üretilir.

Çift cidarlı baca sistemleri görüntü olarak oldukça şık üretilmektedir. Ayrıca herhangi bir sızdırma durumuna karşı özel olarak dizayn edilmiştir. Tek cidarlı bacalarda ısı kayıpları olabilir ama çift cidarlılar bu konuda daha etkilidir.