Size bir telefon kadar yakınız
0212 438 15 38
Dil Seçin
tr

Karbon Filtre

25.02.2022
100 görüntülenme
Karbon Filtre

Aktif karbon filtre gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan ve zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Örneğin, sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtrelerin 3 ila 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Karbon Filtre

Aktif karbon filtre her gazı aynı oranda filtre edemez. Aktif karbon filtrenin hangi gazları ve hangi oranda tutabildiğini gösteren tablo için aşağıdaki linki tıklayınız. Bu tabloda her gazın karşılığında 1’den 4’e kadar rakamlar göreceksiniz. Bu rakamlar filtrenin bahsi edilen gazları hangi oranda yakalayabildiğini göstermektedir.

Karbon Filtre Sistemleri

Yaygın olarak kullanılan endüstriyel adsorbanlar arasında çevre kirliliğini kontrol amacıyla, şu anda kullanılan adsorbanların en önemlisi, yüksek gözeneklere sahip aktif karbonlardır. Ticari olarak aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler.

Karbon Filtre Özellikleri

Aktif karbon, büyük kristal formu ve oldukça geniş iç gözenek yapısı ile karbonlu adsorbanlar ailesini tanımlamada kullanılan genel bir terimdir. Aktif karbonlar, insan sağlığına zararsız, kullanışlı ürünler olup, oldukça yüksek bir gözeneklere ve iç yüzey alanına sahiptirler.

Karbon filtre sistemi örneğin sudaki istenmeyen maddeleri temizleme açısından oldukça tercih edilen yöntemler arasındadır. Tat, renk, klor, kötü koku veya atık kalıntıları bulunan sular,  filtreler sayesinde temizlenerek bu sistem sayesinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Böylece temizlenen su ile cihazlarınızı daha güvenli kullanabilir, uzun vadede onların bozulmalarını da engelleyerek yüksek oranda kar elde edebilirsiniz.  Aktif karbon filtre milyonlarca küçük delik ve gözenekten oluşan yüzeyi sayesinde suda bulunan istenmeyen maddeleri tutar, böylece sudaki klorun asitle reaksiyona girmesine engel olur. Aktif karbon filtre sisteminde de diğer sistemlerde olduğu gibi su tankları kullanılır. Bu tanklar mesela sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda projelendirilir ve kullanıma hazır halde sizlere sunulur.