Size bir telefon kadar yakınız
0212 438 15 38
Dil Seçin
tr

Baca Tipi Sulu Filtre

25.02.2022
86 görüntülenme
Baca Tipi Sulu Filtre

Baca Tipi Sulu Filtre Hava kirlili­ği, insan yaşamı üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Hava da bulunan kurun gibi a­ğır metaller kan hücrelerinin bozulmasına ve bir takım ciddi tıbbi sorunlara hatta ölümlerle sonuçlanan riskler taşımaktadır. Kirli dumanın, su dolu iki tank aracılığı ile temizlendiği ve atmosfere temiz havanın salınmasını sağlayan baca tipi sulu filtre sistemi, işletmeleri dumandan, kokudan, hava kirliliğinden isten ve de yangından korur.

Baca Tipi Sulu Filtre

Sulu baca filtresi temiz hava sağlayarak hava kirliliğini de önlerken işletmelerde zaman içerisinde oluşabilecek sağlık ve maddi sorunları engelleyen güvenilir sistemlerdir. Baca tipi sulu filtre, işletmelerde bulunan hava ve atık gaz tahliyelerinin filtre edilerek atmosfere salınımını engeller. Bu sistemleri kullanan işletmeler yasal zorunlulukları da yerine getirmiş olurlar.

Neden Baca Tipi Sulu Filtre?

Baca Tipi Sulu Filtre ; Bacadan çıkan partiküllerin havaya karışmasını önler. Hava kirliliğini %90’a varan oranla önler. Hava kirliliğini önlediği için çoğu devlet kurumu tarafından takılması tercih edilir. Sulu filtre çalışma şekli kirli havayı su ile çökertme olarak özetlenebilir.

Filtre içerisindeki şapka üzerinde bulunan bacayı çevreleyen fıskiyelerle yapılan püskürtme sayesinde su ile partiküller karşılaşarak baca içerine çökertilerek hapsolur. Hapsolan partiküller baca tahliyesinden kanalizasyona atılır. Dumandaki kükürt dioksit oranının ayarlanmasını sağlar. Sulu filtre pide ve ekmek fırınlarında, alışveriş merkezinde, barlarda, otel, konut, kafeterya gibi alanlarda faaliyet gösterir.

Sulu Baca Filtre Nasıl Çalışır?

Sulu baca filtresi içerisinde püskürtülen su aşağı düşerken partikül ve kurumları tutarak kirlenir. Kirlenen su hazne içerisinde birikerek aşağıdaki tahliyeden atılır. Tahliye edilen kirli su kanalizasyona deşarj edilir. Sulu sistem baca filtrelerinin verimli bir şekilde çalışması ve ölçümlerde gerekli değerleri sağlaması için belirli oranlarda ve genişlikte tasarlanması, yeterli miktarda su püskürtmesi gerekmektedir.

Bunun için öncelikle gerekli tasarım çalışması yapılmalıdır. Aksi takdirde sulu baca filtresi sistemi verimsiz çalışacaktır. Sulu baca filtresi çatıdaki baca çıkışına tam oturacak şekilde üretilir. Gelen baca gazı genişleyen sulu baca filtresi haznesinden geçerken nozullardan püsküren su ile karşılaşır. Nozullar suyu pülverize ederek duman içerisinde taşınan zararlı partikül ve kurumların karşılaşması sonucu filtreleme sağlar.