Size bir telefon kadar yakınız
0212 438 15 38
Dil Seçin
tr

Havalandırma Sistemlerinin Önemi

11.03.2022
80 görüntülenme
Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Endüstriyel alanlarda havalandırma, sağladığı hava sirkülasyonu ile dışarıdan gelen kirli havayı temizler dışarı çıkması gereken iç mekân kirliliğini ortadan kaldırır. Bu sayede küf oluşumuna neden olabilecek miktarda nem oluşumu da engellenir.

İş yerlerinde hava kalitesini düşürecek faktörler çok çeşitlidir. Bunların başında ortak olarak aşağıdakiler gelir:

  • Havalandırma sistemindeki bakteri ve mikroorganizmalar
  • Bina yalıtımından kaynaklanan ozon ve radyasyon
  • Hem iş alanında hem de temizlik maddeleri sebebiyle havaya karışan kimyasallar
  • Trafik, sigara içme ve aşırı işgal edilmiş veya havalandırması yetersiz olan bölgelerden gelen kirli hava
  • Sızıntı ya da farklı sebeplerden oluşan nem

Havalandırma Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar

Depo ve fabrika havalandırma sistemleri ortalama sıcaklıklar ile nemi azaltır ve hava kalitesini arttırır. Özellikle fabrika gibi büyük yerlerde farklı nedenlerden dolayı endüstriyel havalandırma gereklidir. Hava kalitesini arttırır. Tipik bir fabrika ortamında, birçok insan birlikte çalışır. Bu, fabrika içerisinin oldukça hızlı bir şekilde sıcak olabileceği anlamına gelir.

Aşırı sıcaklık, yorgunluğa, rahatsızlığa ve dikkat dağılmasına neden olur ve sonuç olarak işyerindeki kazaları arttırabilir. Havalandırma sıcaklığın kontrolünü sağlar, bu da çalışanların üretkenliklerini artırabileceği anlamına gelir, çünkü daha ideal ve rahat bir çalışma alanı havalandırma ile sağlanır.

Nem ve yoğuşma birikmesi duvarlarda, mobilyalarda ve hatta kıyafetlerde küf ve bakteri oluşumuna neden olabilir. Bununla birlikte düşük nem kuru boğaz, kuru cilt ve statik elektrik birikmesine neden olabilir. Uygun bir havalandırma sistemi hava akışını iyileştirir, ideal nem oranı sağlar ve binanın içindeki havayı dolaşımda tutar. Bütün bunlar, nihayetinde yoğuşmaya yol açan iç havanın durgunluğunu önler.

Çalışanlar, temiz hava ve ideal sıcaklık ile maksimum kapasitede çalışabilir, bununla birlikte sağlıklarını olumsuz etkileyebilecek faktörler ortadan kalkar. Kötü hava kalitesi çalışanların sağlığına ciddi zarar verebilir ve göz, burun ve boğaz tahrişlerine, bulantı ve hava yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca kötü hava koşulları, çalışanlarda soğuk algınlığı ve grip olma eğilimini arttırır. Tüm bu hastalıklar, aşırı ısıyı, toz ve zararlı duman gibi kirletici maddeleri ortadan kaldıran ve personelin refahını koruyan endüstriyel bir hava havalandırma sistemine sahip olmakla önlenebilir.