Size bir telefon kadar yakınız
0212 438 15 38
Dil Seçin
tr

Otopark Havalandırma Sistemleri

01.07.2022
59 görüntülenme
Otopark Havalandırma Sistemleri
Otopark Havalandırma sistemleri, günümüzde çok katlı kapalı otoparkların sayıları her geçen gün artması ile birlikte giderek önem kazanmaya başlamıştır.
Genelde yoğun insan kalabalıklarının ziyaret ettiği, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri, havalimanları, otogarlar gibi komplekslerin bodrum ve zemin katlarında ya da yanı başlarındaki çok katlı yer altı otoparkları, şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır.

Otopark havalandırma sistemleri

Kapalı Otopark Havalandırma sistemleri, günümüzde “Yeraltı çok katlı kapalı otoparkların” sayıları, özellikle büyük şehirlerimizin şehir merkezlerinde, her geçen gün artmasıyla birlikte önem kazanmaya başlamıştır.

Bu otoparklardaki ziyaretçi yoğunluğu, olası bir yangın, acil durum anında devreye girmesi gereken sistemlerdir. Duman Tahliye Egzoz fanları ve jet fanlar bu bağlamda otoparklardaki insan hayatını koruyacak en önemli sistemlerden biridir.

Sistem, otopark içine yerleştirilmiş uygun miktarda Jet fanın, uygun kapasitedeki Ana Aksiyal Egzoz Fanları ile kombine bir şekilde; algılanan CO konsantrasyonu veya duman sinyallerine göre, programlanabilir bir ana kontrol panosundan, önceden belirlenmiş bir akış diyagramı doğrultusunda kontrol edilmesi ile çalışmaktadır.

Jet Fanlı Sistem

Genelde Jet Fan uygulamaları ise, otoparktaki kanal sistemi yerine çok sayıda; küçük ebatlı, yüksek hava hızları yaratabilen fanlara dayanmaktadır. Jet Fanlar çok uzun süredir tünel uygulamalarında kullanılmıştır. Örneğin, fanların atış ağızlarında çok yüksek hava hızları yaratılır. Böylece önlerindeki büyük hava kütlelerini iterek harekete geçirmesi üzerine inşa edilmiştir. Bu şekilde fandan çıkan yüksek hıza sahip hava kütlesindeki momentum; hem tüm çevreye etkiyecek ve hem de indüksiyon etkisi ile fanın içinden geçen havadan çok daha fazla bir hava kütlesini harekete geçirecektir.

Özellikle Jet Fanlar, otopark içine stratejik olarak yerleştirilerek; yukarda belirtilen hava kütle hareketini, egzoz şaftlarına doğru iletmektedirler. Jet Fanlar otopark içinde kontrollü bir şekilde istenilen güzergâhta hava akışı yaratma görevini üstlenirler. Kanallı sistemle karşılaştırıldığında, Kanal ve üzerindeki menfez, difüzör, damper gibi ekipmanların yerini alırlar.

Bu sebeple şaftlardaki ana egzoz fanları ise, otoparkın ihtiyaç duyduğu egzoz miktarını (havalandırma miktarını) sağlamalıdır. Bu dikkat  edilmesi  gereken  fark,  kanallı  bir  sistem  ile  karşılaştırıldığında,  şafttan  itibaren  otopark  tarafında herhangi bir emiş kanalı olmayacağı için, şaftlarda yer alan ana egzoz fanlarının çok daha düşük, bazı durumlarda neredeyse ihmal edilebilecek bir dirence karşı çalışacak olması yüzündendir. Bu fark Jet Fanlı sistemlerin işletme açısından daha az enerji tüketmesini daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.